KEDİNİZ MÜZİK DİNLEMEYİ SEVİYORMU ACABA?

Kedilerin müzik kulağı var mıdır? Hangi tür müzikler kedileri rahatlatır? Gerçekten müzik dinlerler mi?

 

Aslında bizim yani insanlar için olan müziklere tepki veriyorlar meditasyon müzikleri çaldığında sakin sakin yatıp dinleme taraftarı oldukları gözlemlenmiştir. Kulaklar geride gayet rahat bir posttur ve kuyruk hareketleri ile eşlik ettikleri vücut dilinden anlaşılıyor.

AMELİYATTA ÇALAN BİR KLASİK MÜZİK

Bazı veteriner hekimlerinde çok kullandığı bir uygulama var ki kedi ameliyat masasında operasyonda iken klasik müzik hafif çalmakta bu müzik kedinin bilinçaltına etki edip ameliyatın daha kolay ve başarılı geçtiği kanısında olan hekimlerin çoğunluğu da az değildir.

DENENMELİ

Bunun dışında benimde tecrübe ettiğim vakalar mevcuttur. Basit bir operasyon sonrası anesteziden sakin uyanması için kedilere dinlendirici derin düşünme müziği dinlettiğinizde göreceksiniz ki ,kedinin uyanma şeklindeki sakinliğini  ve saat olarak daha erken ayıldığını. Youtube dan bulabileceğiniz meditasyon müzikleri mevcuttur. Örneğin dinlendirici meditasyon müziği, şifa meditasyon müziği vs.

BENİM KEDİM

Evcil sahiplerininde söylediği gibi kediler müzik dinlemeyi seviyorlar tabi bu sesin bir ayarı ve kediyi rahatsız etmeyecek tınısı olmalı. Kediler yüksek sesleri sevmiyor, doğal olarak çok haraketli pop tarzı müzik dinleyen ya da severek dinleyen kedi yoktur. Eee sahibim açtı mecbur katlanıyorum modundadır.

 

SON ARAŞTIRMALARA GÖRE KEDİLERE ÖZEL MÜZİK BESTELENDİ

Son bilimsel verilere bakacak olursak da kedilerin insan müzikleri ile ilgilenmedikleri söylenmiştir.

Wisconsin Üniversitesindeki bir grup psikolog kedilerin birbiriyle iletişimde kullandığı frekans aralığında sesleri kullanarak kedilere özel bir müzik bestelediler.

Araştırmacılar besteledikleri müziği 47 değişik türdeki kediye dinlettiklerinde hayvanlar özel olarak kendileri için bestelenmiş olan müziği insanların dinledikleri müziğe tercih ettiler. Uygulamalı Hayvan Davranış Bilimleri dergisinde yayınladıkları araştırmalarına göre bu müziği dinlediklerinde Bach’ın ya da Gabriel Faure’nin eserleri çalındığında yaptıkları gibi hareketsiz kalıp uzaklaşmak yerine gelip hoparlörlere sürtündüler.

“Vay  bize müzik yapılmış hoşlandık biz bu işten hah işte budur.” Teie’ye göre kedilerin duyma mesafesi vokal mesafesinden kat kat ötede ve bu yeteneğini bazı favori avlarını yakalamada kullanıyor. Bu nedenle bir sonraki seferde ultra-ses müzik kullanacaklar. Bu bir anlamda sonik-kediçeker olacak. Kedilere bestelenen özel müzik için siteyi ziyaret edebilirsiniz.Link yazının sonunda.

Kedilere sorulmuş beğendiniz mi? Eveetttt tam bizlik şarkılar.

https://www.musicforcats.com/shop/

 

One Comment on “KEDİNİZ MÜZİK DİNLEMEYİ SEVİYORMU ACABA?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.