KEDİLERDE TÜY DÖKÜLMESİ NEDENLERİ VE ÇÖZÜMÜ

Kedilerde tüy dökülmesi, tüy örtüsünü yenilemek için doğal bir süreçtir. İstisnasız tüm kedi ırkları tüy dökerler. Doğada hiç tüy dökmeyen kediler yoktur. Kısa tüylü ya da neredeyse tamamen olmayan kediler daha az tüy döken ırklar vardır: sfenksler, Elfler, peterboldlar.

Her kedi sahibi, tüy dökmenin nedenlerini ve zamanlamasını, tüy dökme sırasında kedi bakımında, azaltmanın yollarını bilmelidir. Bütün bunlar hakkında bu makalede konuşacağız.

Tüy dökme Sokağa çıkan kedilerde yılda iki kez dökülür: ilkbahar ve sonbahar.

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Genel olarak aslında kediler çevre koşullarını hazırlanıyorlar. Doğal koşullarda tüy örtüsünün değiştirilmesi, gün ışığının süresine bağlıdır. İlkbaharda, güneş ışığı daha fazla olur-kedinin vücudu için bu, ölü tüyleri atma zamanının bir işaretidir. Sonbaharda, ışık miktarı azalır-kediler daha kalın bir ” kış ” kürk oluşturmak için tüylerini dökerler.

Evden çıkmayan kedilerde, aynı durum söz konusu olmayabilir. Sürekli olarak yapay aydınlatma koşullarında bulunurlar, bu nedenle gün ışığının uzunluğundaki değişime çok duyarlı değildirler. Bu kediler herhangi bir zamanda tüy dökebilirler, bazı kediler yıl boyunca tüy döker.

Tüy dökme mekanizması ve çeşitleri

Kedi kılı tüyleri döngüsel olarak uzar. Yaşam döngüsü büyüme ve dinlenme aşamasından oluşur. Ölü tüyler kedileri rahatsız eder, onlardan kurtulmanız gerekir. Tarama ile çıkmamış olan tüyler,  tüy dökme sırasında dökülecektir.

Kedilerde tüy dökme nedenleri

Kedinin tüylerin büyümesini etkileyen döngü:

 1. Gün ışığının uzunluğu;
 2. Ortam sıcaklığı;
 3. Kedi sağlığı (stres, iç organ hastalıkları);
 4. Evcil hayvanın fizyolojik durumu (kızgınlık, doğum sonrası);
 5. Tüy büyümesi için gerekli vitamin ve minerallerin varlığı veya yokluğu, beslenme kalitesi;
 6. Genetik yatkınlık;
 7. Yanlış tüy bakımı;
 8. Hayvanın hormon durumu.

Tüy dökme çeşitleri

Kedilerde tüy dökme sınıflandırması, sorunun nerden geldiği olarak yapılır.

Bu nedenler doğal veya patojeni olabilir:

 • Yaş (yavru). En uzun tüy dökme dönemidir. Bu dönemde, kediler yetişkin tüyleri için yavru tüylerini değiştirir. Kürk değişimi 5. ayda başlar ve 8-12 aya kadar sürebilir. Tüylerin dökülmesi ile, kürkün yapısında belirgin bir değişiklik olur-tüyler daha sert ve pürüzsüz hale gelir. Renk değişikliği mümkündür.
 • Mevsimsel. Yılda 1-2 kez periyodik olarak gerçekleşir. Genellikle-ilkbahar ve sonbaharda. Yılın farklı zamanlarında kedinin vücudunun soğuk veya sıcak kalması için gerekir. İlkbaharda alt kürk dökülür keskin tüyler kısalır. Sonbaharda, alt kürk yeniden döküldüğünde, alt kürk büyüyüp, daha kalın ve daha yoğun hale gelir. Mevsimlik tüylerin dökülmesi, dönem olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Dışarı çıkmayan kediler yılın her mevsiminde tüylerini dökebilirler.
 • Fizyolojik: Bu tür kürk değişimi, kedinin hormon değişiklikten kaynaklanır. Hamilelik, emzirme, endokrin sistem hastalıkları, yaşlılık- tüm bunlar tüy durumunu ve kaybını etkileyebilir.
 • Tüy dökülme, alerjenlere (ev kimyasalları, pire tükürüğü, deterjanlar, evcil hayvan bakım ürünleri, ilaçlar, toz) karşı bir reaksiyondan kaynaklanabilir.
 • Beslenme. Tüy dökülmenin nedeni, hayvanın beslenmesinde metabolik bozukluk, aşırı beslenme, vitamin ve mineral eksikliğidir.
 • Kompozisyonu:Isı veya kimyasal yanık nedeniyle epidermse zarar geldi ise tüy dökülmesi.
 • Patolojik. Kürk dökülmesi, mantar patolojileri, helmint enfeksiyonu, bulaşıcı ve bakteriyolojik hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar.
 • Psikolojik. Şiddetli streslerde kediler bu duruma tüy dökülmesi ile tepki verebilir. Böyle bir dökülme genellikle, taşınma, yeni bir evcil hayvan veya sahibinin ilgizliği  ile olur.
 • Yanlış bakım. . Kürk için yanlış bakım, evcil hayvanın çok sık yıkanması, insan şampuanı kullanılması-tüm bunlar kürkün olağanüstü bir şekilde dökülmesine neden olabilir.

 

Önemli!

Eğer tüy dökmenin nedeni mevsimsel olarak yenilenmesi değil, bir çeşit patoloji ise, o zaman sadece Veteriner Hekiminiz hastalığın nedenini ve tedavi yöntemlerini belirlemelidir. Eğer tüy dökmenin çok bol veya uzun sürdüğünü düşünüyorsanız kedinizi Veterine götürmenizde fayda var.

Kedilerde tüy dökme belirtileri

Kedinizde tüy döküldüğünü fark etmek zor değildir. Kediyi severken elinde çok fazla tüy gelir. Tüyler, kanepede, kıyafetlerinizde, yerdeki köşelerde toplanır, evin etrafında uçar. Eğer temizliği artı ise, o zaman kediniz tüy döküyor.

Tüy dökme ne kadar sürer

Kürk değiştirme işlemi (tüy dökülmesi) iki haftadan 2-3 aya kadar sürer.

Bu işlem uzuyor ise, buna neyin sebep olabileceğine dikkat edin. Kediyi veterinere gösterin, böylece çok uzun süren veya bol miktarda tüy dökmenin nedenini ortaya çıkar. Belki de veteriner beslenmede değişiklik yapmanızı, tüyleri için vitamin-mineral kompleksleri almanızı veya tedavi önermenizi önerir.

Tüy dökme döneminde kedi bakımı

Kedi tüy dökmeğe başladığında, özel bakıma ihtiyacı vardır. Kedi günlük olarak taranmalıdır. Süreci hızlandırmak için profesyonel bir kedi kuaförü yapabilir veya bir furminator kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, dökülen tüylerden evi daha dikkatli bir şekilde temizlemek önemlidir.

Ölü tüyleri temizlemek neden önemlidir

Düşmüş ve henüz evinizin etrafına yerleşmemiş tüyler, kedinin cildinde ciddi tahrişe ve kaşıntıya neden oluyor. Kedi, tüyü yalamaya ya da bir şekilde taraklamaya çalışır.

Neden tehlikeli:

 1. Mideye girdikten sonra, tüy topakları gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olur ve bağırsak tıkanıklığına yol açar.
 2. Kaşıdığı yaralar enfeksiyon kapmasına neden olur. Bu, kedinizde çeşitli cilt hastalıklarına yol açabilir.
 3. Evde alerjisi olan yaşıyorsa, evin etrafında uçan tüyler alerjiye neden olabilir.

Tüy dökme sırasında kedi bakımı için ipuçları

 1. Kedinizi taramak için: taraklar, fırçalar veya eldiven fırçaları. Seçim, tüy uzunluğuna ve “küçük dostlarımızın ” cinsine bağlı olacaktır.
 2. Kediler için bu zor dönemde, dökülme sırasında vücudundan tüy topaklarının çıkarılmasına katkıda bulunan özel bir araç (malt-Soft macunu) satın alın.
 3. Tüylerin dökülmesini kolaylaştırmak ve azaltmak için, tüy dökme döneminde hangi vitaminlerin en iyi verildiği sonucu veterinerinize danışınız.

Tüy dökme döneminde kedi yıkanmalı mı

Kedilerin kürk değiştirme döneminde mutlaka yıkanması gerektiğine dair bir görüş vardır, böylece alerji durumu olmaz. Sonuçta, ana alerjen tüy değildir, tükürük parçacıklarıdır, kendinizi kendisini  dil ile  yıkama prosedüründen sonra kalırlar. Kururlar ve tozla birlikte yayılırlar. Ve yıkama, eski kürkü yenisine değiştirme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.