KEDİLERDE KIRIKLAR VE TEDAVİYE YARDIMCI BESİNLER

Kedilerde Kırık

KEDİLERDE KIRIKLAR

Kediler için acı verecek durumların başında gelen kemik kırıkları maalesef çok üzücü ancak şu anki teknoloji ve uzman hekimler sayesinde kedinizin daha hızlı ve yaşam kalitesi düşmeden tedavi ediliyor olması sevindirici bir durum. Bundan belki 10 15 yıl önce kırıklar üzerinde risk almayıp ampute kararı alan bir çok kedimiz olmuştur. Dediğim gibi şu dönemde daha fazla ekipman ve tecrübe ile hayvanların parçalanmış kemikleri bile kurtarılabiliyor. Gerekli durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Pim, tel, plaka veya vida gibi çeşitli metal aparatlar sayesinde kedi bir uzvunu kaybetmeyecektir.

EN ÇOK KARŞILAŞILAN KIRIKLAR

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Hayvanlar daha çok vücuda en yakın ana kemikleri, arka bacaktaki femur ve ön bacaktaki humerusu kırmaktadır. (Bu kemiklerdeki kırıklar genellikle otomobil kazaları gibi evcil hayvanlarımızdaki büyük travmalar nedeniyledir.)

AMELİYATA KARAR VERİLİRSE

Ameliyat önerilirse, pim, tel, plaka veya vida gibi çeşitli metal cerrahi implantların uygulanmasını içerecektir. Kırık fiksasyon cerrahilerinin temel amacı, kırık kemiklerin orijinal anatomik pozisyonlarına geri getirilmesi ve iyileşme meydana gelirken yerine tam olarak oturmasıdır. Bazı durumlarda, kırık tüm parçaların mükemmel anatomik restorasyonunu mümkün kılmak için çok şiddetli olabilir, ancak genellikle kırık kemiğe stabilite sağlamanın ve iyileşme süresi boyunca uzuv kullanılmasına izin vermenin bir yolu olacaktır.

 

AMELİYAT SONRASI BAKIM VE BESLENME

Ameliyattan sonra, ameliyat sonrası bakım talimatlarını çok yakından takip etmek pet sahibi olarak sizin işiniz olacaktır. Çoğu hayvan cerrahi olarak tamir edilen uzuv kullanmaya teşvik edilirken, bu aktivite sıkı kontrol altında tutulmalıdır. Cerrahi implantlar güçlüdür, ancak ne implantlar ne de iyileştirici kemik yüksek enerjiye veya yüksek darbe hareketlerine dayanamaz.

Kedinin hareket alanını kısıtlamak iyileşme sürecine destek olacaktır. Maalesef pet sahipleri hayvanlarına üzülüp onun biraz daha rahat etmesi için kural koymazlar ama bu tip durumlarda onun iyiliği ve sağlığı için biraz katı olmakta fayda var. Söylenenleri yaptığınız takdirde zaten kısa bir sürede toparlanmaya başlayacaktır.

Hayvanın cerrahi insizyonda yalamasını önlemek, en azından dikişler alınana kadar zorunludur. Cerrahi bir yarada kalıcı olarak yalama iyileşmeyi geciktirir ve insizyon enfeksiyonlarının başlıca nedenidir.

Bu aşamada da boyunluk kullanmak zorunludur. Boyunluk kullanımı can sıkıcı bir durum olsa da mecburi bir süre katlanmak gerekiyor.

BESLENME

Veteriner hekiminizin zaten nekaat dönemi mamaları size önermiştir. Cerrahi dönem sonrası beslenmenin de çok önemi olduğu tartışılamaz bir konudur. Vitamin ve tam ve dengeli nekaat dönemi mamalarını düzenli verilmesi onun daha çabuk iyileşmesine olanak sağlayacaktır. Tabi bu arada kedilerin nazlı ve alıngan olduklarını da göz önünde bulundurursak bol bol sevgi çok işe yaracaktır.

Onu çok sevdiğinizi söyleyin anlamıyor diye düşünmeyin.

AĞRI KONTROLÜ

Açıkçası, yaralanma travması ve ardından ameliyat sonrası bazı rahatsızlıkların olması bekleniyor. Veteriner hekiminiz, özellikle hastanede kaldığınız süre zarfında, biraz ağrı kesici Evcil hayvanınız eve geldikten sonra, evcil hayvanınızın yerleşip dinlenip uyuyabildiğini gözlemleyerek ağrı belirtileri izlemelisiniz. Kronik ağrı çeken hayvanlar rahat etmekte zorlanırlar ve normal dönemlerde uyumakta isteksiz olurlar. Ameliyat yerinde şişlik, kızarıklık veya akıntı belirtileri için uzuv da izlemelisiniz. Evcil hayvanın iştahı ve uzuv kullanımındaki değişiklikler de izlenmesi gereken kritik işaretlerdir. Bacağında biraz ağırlık taşıyan ve aniden kesen veya iştahta ani bir düşüş olan bir hasta veterinerinize bildirilmelidir. İyi gözlem yapmanız gerekiyor. Bu ameliyatlardan sonra aslında en büyük görev sahiplerine düşüyor. Kedinizi mümkün olduğunca rahatlatmalısınız.

Sevgi, sabır, bakım ile bu aşamayı da rahatlıkla geçersiniz umarım.