KEDİLERDE ÇİFTLEŞME

 

Kısırlaştırılmamış dişi yetişkin bir kedi ilkbahar ve yaz aylarında her iki ve üç haftada bir kızışır. Bu dönemin teknik adı Latince ‘den gelen çılgınlık ya da panik anlamında olan oestrus’ tur. “ Baya çılgın “diyenleri duyar gibiyim. Evet, baya gözü dönmüş oldukları doğrudur. Çok gece uyanmış artık sus kızım diye kedinizi sakinleştirmeye çalışmış olabilir ama sonuç vermediğini görüp ani bir karar ile veterinerden kısırlaştırma randevusu almış olmanız kaçınılmaz. Dişi kedilerin kızışma dönemleri ses çıkarmaları olduğu gibi erkek kedilerin böğürme sesleri ve o tarifi imkânsız testosteron içerikli kokuları sahiplerinin korkulu rüyası. Dışarı yaşamda mücadele ap ayrı bir boyutta, kızışmış dişi kediye ulaşmak için yapılacak tehlikeli kavgalar yaralanmalar ve sakat kalma gibi riskleri barındırıyor olması doğanın acımasız tarafı. Doğada güçlü olan kazanır.

Bu dönemde dişi kedi insan kulağını tırmalayacak bir ses tınısı ile miyavlamaya başlar. Sesini kızışmış erkek kedilere duyurmak için zaman zaman ses yükselebilir. Çiftleşme ihtiyacının olduğunun işaretini verir. Aynı zamanda arka bacaklarını havaya kaldırarak çömelir ve yürür gibi yeri tırmalama hareketi yapar. Bu hareket lordoz adı verilen cinsel açıdan alıcı pozisyondur. Erkek kediler dişinin çağrısını ve salgıladıkları uyarıcı feromon kokusuna doğru çekilir.

Erkek kedi temkinli bir şekilde dişinin yanına gelip üstüne çıkar. Dişinin ensesini dişleri ile kavrar bu hareket dişi kedinin hareketsiz kalması içindir. Birleşme kısa sürer 2 veya 3 saniye kadar. Erkek kedinin penisi bir olta çengeli gibi kıvrık ve dikenli yapısından kaynaklı geri çekilmede dişi kedinin canı acır ve çığlık atmasına sebep olur. Ooooooofff! Erkek kedi bir an şaşkın şaşkın bakar .” yine dayak yedik. “      Dişi kediler soylarının devamı ve anne olmak için birçok erkek kedi ile çiftleşebilir. Bazen yavrular birden fazla babanın yavruları olabilir. Bu olay yavruların birbirinden neden bu kadar farklı olduklarını açıklar.

Anne olmak istiyorum ama bebeklerime iyi bakabilecek sahipler bulabilir miyiz?

Kızışmış bir dişi kedi genellikle çok sevecen ve sevgi doludur. Yerlerde yuvarlanma, sahiplerinin ayaklarına dolanma ve masum bakışları ile ün salmışlardır.”

“Anne olmak istiyorum, benim suçum değil kızma bana hormonlarım yüzünden.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.