KEDİLERDE APSE TEDAVİSİ

KEDİLERDE APSE TEDAVİSİ

Öncelikle kedilerde özellikle sokak kedilerinde yaralanmaya bağlı apseler tedavi edilmek zorundadır. Apse nedir? Nasıl tedavi edilir? Apse riskleri var mıdır? Gibi soruların cevapları yazımızda

Kedilerde karşılaştığımız apseler çok masum sayılmaz ve bir an önce tedavi edilmesi gereklidir. Âmâ veterinere taşınmayan sokak hayvanlarına nasıl müdahale etmeliyiz gibi sorularda fazla olduğundan bu konuda nasıl davranacağımız ilk adımlar neler olmalı bunlarında cevabını yazımızda okuyabilirsiniz.

APSE NEDİR?

Apse basit tanımında vücudun herhangi bir yerinde bulunan bir irin cebidir.

Apseler yerleştikleri bölgeye göre isimlendirirler örneğin diş köküne yerleşen apse diş apsesi veya cilt altına yerleşen yumuşak doku cilt altı apsesi olarak adlandırılır. Apselerin boyutları ve yerleştikleri dokular olarak ciddiyeti artabilir.

Apselerin içten yırtılması sonucu enfeksiyonun kana karışması görülür ve sağlık sorunları teşkil eder.

 

APSE NEDENLERİ NELERDİR?

Kedilerde en sık görülen apse nedenleri arasında kedinin başka bir hayvan tarafından ısırılması ve tırmalanması ile oluşur.

Bu yaralanmaların derinliği ile bağlantılı olarak enfeksiyon kapma olasılıkları yüksektir. Bunun dışında kedilerin sivri cisimler tarafından yaralanmaları sonucu enfeksiyon kapmaları da söz konusudur.

Apselere neden olan başlıca bakteri türleri

Staphylococcus, Escherichia coli, bazı Streptococcus türleri, Pseudomonas, Mycoplasma, Pasteurella multocida , Corynebacterium , Actinomyces , Nocardia ve Bartonella gibi irin oluşturan bakteriler

Sadece Bacteroides, Clostridium ve Fusobacterium gibi oksijensiz ortamda yaşayabilen ve büyüyebilen bakterilerdir.

APSE OLUŞUMU RİSK FAKTÖRLERİ

Kedilerde görülen apselerin kan kaynaklı olanları özellikle karaciğere zarar verebilmektedir. Karaciğer enfeksiyonu olarak karşımıza çıkabilir. Buda ileriki dönemlerde karaciğer hastalıkları hepatit, sarılık gibi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir.

Kedi dişlerinin hasar görmesi veya kırılması diş kökü apsesi olarak sonuçlanabilir. Bu diş kökü apseleri tedavi edilmediği sürece yavaş yavaş kana karışmaktadır. Buda kan enfeksiyonları ve iç organ hasarı sebebidir.

Solunan yabancı cisim veya zatürree akciğer apsesi ile sonuçlanması ve iç kulak enfeksiyonları da beyin apsesi ile sonuçlanması söz konusudur.

Kedilerin zaman zaman rahatsızlıkları olabilir bu hastalıkların başka ağır hastalıklara dönüşmemesi için hemen tedavi uygulanmalı kendiliğinden geçer diye bekletilmemelidir.

APSE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

BU tip hastalıklarda ilk önce apsenin yeri ve ciddiyetine göre ayakta yâda hastanede tedavi yöntemleri bulunur. Buna veteriner hekiminiz karar verecektir. Apseler genel olarak deri altında görüldüğünden irin cebi ameliyat ile çıkarılıp boşaltılır veya yabancı bir cisim kaynaklı ise yabancı cismin vücuttan tamamen çıkarılması ile tedaviye başlanılır.

Uygun antibiyotik tedavisi başlanır ancak antibiyotik kullanımı hastalık yapan bakteriye göre ayarlanır. Her antibiyotik her bakteriye çözüm değildir.

Bu arada tedavinin önemli noktalarından biride antibiyotiğin reçete edildiği gibi kullanılması önemlidir saati ve dozu aksatılmadan kullanılmadır.

Veteriner hekiminiz sizinle birlikte doğru bir iyileşme sağlamak için yeterli beslenmenin sürdürülmesi konusunda da konuşabilir, bu da geçici bir diyet değişikliği içerebilir. Son olarak, ilgili dokunun iyileşmesini sağlamak için iyileşme sırasında aktiviteyi kısıtlamak önemli olacaktır. İyileşmesi için kedinin yaralı bölgesini korumak yine sizin işinizdir.

Veteriner hekiminizin size söylediği uyarılara dikkat etmenizde fayda vardır.

Gecikmiş ve yetersiz tedavi dokuda bozulma ve organ sisteminde bozulmaya sebep olur. Bu gibi enfeksiyon kaynaklı hastalıkların bir an önce tedaviye başlaması çok önemlidir.

SOKAK HAYVANLARINA NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM.

Etrafta baktığınız sokak hayvanlarında görülme oranı yine çok yüksek olduğu için onlarında tedavi edilmesi gerekiyor. Hayvanı siz veterinere götüremiyor iseniz ambulansı olan kliniklere ulaşabilirsiniz. Zaten sürekli olarak kontrol edilemeyecek hayvanların tedavi yöntemleri vardır örneğin sizin günlük ve saatinde kullanmanız gereken antibiyotiğin depo olarak yapılan türleri de vardır. Veteriner hekiminiz bu konularda size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.