Kediler Dışkısını Neden Kapatır?

Kedilerin en tipik ve hatta insanlar tarafından temizlik, titizlik göstergesi olarak görüldüğü için fazla takdir edilen davranışlarından biri kakalarını gömmeleridir. Kedilerin çok temiz ve titiz canlılar oldukları inanışı tamamen gerçeği yansıtır ancak kedilerin kakalarını ve çişlerini gömmelerinin altında yatan neden aslında titizlik değildir ve çok daha hayati durumlar kedilerin bu davranışı sergilemesine neden olur. İşte kediler kakasını neden gömer sorusunun doğru yanıtları.

Etraftaki egemen kedileri üzerine çekmemek için

Kediler alanlarına bağlı canlılardır ve kendi alanlarını işaretlerler. Bu işaretleme için kullandıkları araçlarsa dışkı ve idrardır. Eğer bir kedi kendinden daha güçlü bir kedinin hakimiyet alanında dışkısını ya da idrarını yapıp bunu kapatmazsa bu kedicede meydan okuma olarak algılanabilir ve güçlü olan kedinin hakimiyet alanına kaka yapıp kapatmayarak kendine meydan okuyan kedinin peşine düşmesine neden olabilir. İşte bu nedenle kedi kakasını neden gömer sorusunun öncelikli yanıtı kendini korumak içindir.

 

Kediler iyi bir avcıdırlar ancak aynı zamanda av olduklarını da asla unutmazlar

Evcil kediler aynı büyük akrabaları ve ataları gibi gayet başarılı birer avcıdırlar ancak bu aynı zamanda av oldukları gerçeğini değiştirmez ve kediler av olduklarını asla unutmazlar. Kedilerin kakasını gömmesinin nedenlerinden biri de olası arkalarında avcıların kendilerine ulaşmasını kolaylaştıracak izler bırakmak istememeleridir.

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Ev kedileri de daima tetiktedir

Bu bilgileri okuyan hemen her kedici “benim kedim evde yaşıyor, tehdit yok ama yine de kakasını gömüyor” diyecektir. Bunun sebebiyse kediniz sizinle ne kadar mutlu olsa, huzur ve güven içinde yaşasa da siz kendinden büyük ve güçlü gördüğü ve içgüdüsel olarak kendinden güçlü yani kendini avlayabilecek olan tüm canlılardan korunmak istediği için kakasını gömmeye devam ediyor oluşudur.

Bazen kaka gömmeme başkaldırı belirtisidir

Birçok kedi insanı tüylü kankalarının kum kabı dışına kaka yapmasında ya da kakasını kapatmamasından şikayet eder. Bu davranışların altında sağlık sorunları yatabileceği gibi nadir de olsa kedi kendini dominant yani baskın olarak gördüğü için kakasını kapatmaya ihtiyaç durmuyor da olabilir. Yani kediniz kendini sizden daha baskın görüyor ve kendini ortamın hakimi ilan ediyor olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken öncelikle veterinere başvurarak bu sorunun altında fiziksel bir neden yatıp yatmadığından emin olmaktır.