Kedi Aşı Takvimi

Kedi Aşı Takvimi

Kedilerde aşı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken ve kedi sahiplerinin en büyük sorumluluklarından bir tanesidir. Yavru kedi (kitten) için yapılması zorunlu 3 aşı bulunmaktadır. Bu yazımızda Kedi aşı takvimi, kediler için yapılması gereken 3 temel aşı hangileri  ? (Karma aşısı, Kuduz aşısı, Lösemi aşısı(leukemia)kedi aşı fiyatları hakkında detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

Sevimli dostlarımızın sağlığı bizler için oldukça önemlidir. Yavru kedilerde uygulanması gereken olmazsa olmaz 3 temel kedi aşısı vardır. Bu aşılar sırasıyla; Karma (Hibrit Aşı)Kuduz ve Lösemi (Leukemia) aşısı olarak 3′ e ayrılmaktadır. Aşağıda bu aşıların özelliklerini ve ne işe yaradıklarını kısaca açıkladık, kedi aşı takvimi için lütfen okumaya devam edin…

Reklam Alanı

Reklam Alanı

Konu Başlıkları

 1. Kedi Aşı Takvimi
 2. Aşı Türleri Nelerdir?
 3. Karma Aşısı Nedir?
 4. Kuduz Aşısı Nedir?
 5. Lösemi Aşısı Nedir?
 6. Kedi Aşı Fiyatları – 2019 Güncel Fiyat Listesi

 

Kedi Aşı Takvimi

Aşağıdaki tabloda sizler için özenle hazırladığımız kedi aşı takvimi ve dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenebilirsiniz.

1 Yaşına Geldikten Sonra Her Yıl Uygulanması Gereken Aşılar;

 • 1 Karma Aşı
 • 1 Leukemia (Lösemi) Aşısı
 • 1 Kuduz Aşısı

3 Ayda Bir Uygulanması Gerken Aşılar;

Önemli Not: Kedi parazit aşısı; kedilerin tüm yaşamları boyunca ortalama 2 aylık periyotlarla düzenli olarak uygulanması gereken aşıdır.

YAŞ (DÖNEM) AŞI TAKVİMİ
6-8 Haftalık Genel Tarama+ İç ve Dış Parazit Aşısı (2 Ayda 1 Tekrarlanır)
8-10 Haftalık Genel Tarama + Karma Aşısı
9-11 Haftalık Genel Tarama + Lösemi Aşısı (Lösemi Testi)
10-12 Haftalık Genel Tarama + Karma Aşısı (Tekrarı)
11-13 Haftalık Genel Tarama + Lösemi Aşısı (Tekrarı)
12-14 Haftalık Genel Tarama + Kuduz Aşısı (3 Aydan Küçük Kedilere Uygulanmaz)

 

Kedi Aşı Türleri Nelerdir?

Kedi aşı çeşitleri temel ve temel olmayan olarak iki türde incelenmektedir.

Temel Aşılar: Yukarıda genel olarak belirttiğimiz aşıları kapsamaktadır. Yavru ve yetişkin kedilerin sağlığını olumlu yönde etkileyen belirli hastalıklara karşı koruma sağlayan aşılardır.

Temel Olmayan Aşılar: Uzmanlar ve petologlar tarafından zorunda kalınmadıkça önerilmeyen, kedilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek aşılardır.

Karma Aşısı Nedir?

Karma aşısı kedilerde sık görülen tanımlanmış (Viral enfeksiyon) aşılardan korunması sağlamak için yapılmaktadır. 2 ayını bitirmiş her kediye yapılması gereken ilk aşı olan kedi karma aşısı ; feline parvos, herpesVirus, Felin Calici gibi virüs etkenleri içermektedir.Fakat aşı yapılmadan önce kedinizin kilosu ve sağlık durumunun mutlaka veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

1 yaşını dolduran her kedinin yılda bir kez karma aşısı olması gerekmektedir. Özetle karma aşısı kedilerin sık sık hastalıklara yakalanmasını ve tanımlanmış kedi hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Kuduz Aşısı Nedir?

Adındanda anlaşılabileceği gibi kuduza neden olan virüslere karşı kedileri belirli periyotlarda korumaktadır. Kedi kuduz aşısı olabilmesi için en az 3 aylık olması gerekmektedir. Fakat kuduz aşisı ağır bir aşıdır ve bölgenizde kuduz bulunmuyorsa, kediniz dışarıya çıkmıyorsa gereksiz olup, bağışıklığa zarar verebilir.

Bir kedinin kuduz olması için kuduz bir canlı tarafından tırmalanması veya ısırılması gerekmektedir. Eğer kedim sürekli evimde kalacak bu sebepten dolayı kuduz aşısına gerek yok diyorsanız çok doğru.

Lösemi Aşısı Nedir?

Kedi lösemi aşısı ülkemizde çok sık uygulanan bir aşıdır. Fakat yurtdışında bazı ülkelerde uygulanmamaktadır. Temel görevi lösemi virüsüne karşı koruma sağlamaktadır ancak %100 lösemi koruması sağlamadığıda bilinmektedir.Lösemi aşısı uygulanmadan önce kedinizin genel sağlık durumu kilosu önemli bir etken olacaktır.Veteriner hekiminize danışınız.

 

Kedi Aşı Fiyatları – 2019 Güncel Fiyat Listesi

Kedi aşı fiyatları sizlerinde tahmin edebileceği gibi bulunulan bölgeye göre ve veterinere göre değişiklik göstermektedir. Ancak biz sizler için kedi aşı fiyatlarını bir çok farklı kaynaktan araştırarak, ortalama 2019 güncel kedi aşı fiyatlarının ortalamalarını  aşağıda listeledik.

Fiyatlar ortalama sizler için derlediğimiz ortalama fiyatlardır.Bölgeye semte göre değişiklik gösterebilir.

 • Kedi Kuduz Aşısı Fiyatı: 60 TL’ dir.
 • Kedi Karma Aşısı Fiyatı: 80 TL’ dir.
 • Kedi Lösemi Aşısı Fiyatı: 70 TL’ dir.
 • Kedi FIV Aşısı Fiyatı: 100 TL’ dir.
 • Kedi İç Parazit Aşısı Tablet Fiyatı: 60 TL’ dir.
 • Kedi Dış Parazit Aşısı Fiyatı: 45 TL’ dir.