ANNE KARNINDA KEDİ YAVRULARININ GELİŞİMİ

Bu muhteşem oluşumun tüm detaylarına hayran kalacağınızı düşünüyorum.

Kedinin gebe kalışının hemen ardından rahimde bir hücre yola koyuluyor. Muazzam bir savaşın ilk saniyeleri. Kedi familyasının müthiş bir üyesi bu minik hücre harika duyuları olan bir kediye dönüşecektir. Şuanda evlerimizde bize eşlik eden tüylü dostlarımızın oluşumu hiçte kolay olmamıştır. Şimdi tüylü dostunuza dönüp” vay beee! O kadar kedi adayını atlatıp dünyaya gelmişsin. Diyebilirsiniz.

Ana rahmine düşen minik hücrenin oluşumundan, doğuma kadar olan heyecan verici bir yolculuğa hoş geldiniz. Rahimdeki hayatın tüm detaylarını bilmek heyecan verici.Rahimde olan bebeklerin erkek olanları egemenliği genç yaşta başlıyor. Bulgularda erkek embriyoların testosteron hormonu salgılamaları doğrultusunda bu salgı anne kanına anne kanından da çevre komşu embriyolara iletiliyor. Bilimsel bulgulara göre rahimde dişi embriyo iki erkek embriyo ortasında konumlandı ise ileride büyüdüğü zaman daha baskın ve kavgacı karakterde oldukları görülmektedir.

KEDİ YAVRULARININ OLUŞUMU VE DOĞUMU

Bu tatlı yolculuk ebeveyn kediler için oldukça eziyetli bir yolculuk olacaktır. Öncelikle partnerini bulmak için türlü türlü belalar ile karşılaşma, rakip kedilerin saldırganlıkları ve kaybolma gibi olasılıkları aştığına göre çiftleşme gerçekleşebilir. Bu durum ev kedileri için daha kolaydır.

DİŞİ KEDİ ÇİFLEŞİRKEN NEDEN KÜKRER?

Hiç merak ettiniz mi dişi kedilerin çiftleşme anında çığlık atmasının sebebi ne olabilir? İşte cevabı, Erkek kedinin penisinin etrafı her biri 1mm uzunluğunda yüzden fazla kanca ile çevrilidir. Normalde tırnaklarda bulunan sert bir lifli proteinden olan keratinden oluşuyorlardır, bu kancaların iki görevi bulunuyor. Çiftleşme anında erkek kedi geri çekilirken daha önce çiftleşmiş dişinin vajina duvarlarında bulunan başka erkek kedilerin spermlerini kazımak ve yumurtlamayı sağlamak amaçlıdır. Dişi kedilerde kazımanın acısı ile beyin uyarılır buna tepki olarak yumurtalıklarındaki yumurtalarının gelişimini sağlamaya yarayan özel bir hormon salgılanmaya başlar.

HAMİLEMİ?

Yumurtaların gelişimini sağlayacak yoğunluk seviyesi için dişinin en az dört kere çiftleşmesi gereklidir.Minik kedi adaylarının spermler için zorlayıcı süreç başlıyor, hayatta kalma mücadelesi. Bu yolculukta ilk zorluk karşılarına çıktı bile, spermler kalın bir mukoza duvarı ile karşılaşıyorlar tabii ki en güçlü ve şanslı olan kazanacak. Mukoza duvarının görevi dişi kedinin rahim enfeksiyonlarına karşı bir koruyucu sistemdir. Mukoza duvarı tüm yabancı organizmalara karşı görev edinmiş akyuvar ordusu tarafından korunuyor olması da spermlerin daha başta yarışı kaybetmelerine sebep oluyor. Spermlerin sadece yüzde biri kadar olanı bu yolculuğu sonlandırabilecekler.

 

ZORLU SAVAŞ BAŞLADI

Kedinin çiftleşmesinden yaklaşık 30 dakika kadar sonra minik kedi adayı rahme ulaşıyor ama dişi kedinin yumurtalarının oluşmasına daha 36 saat var minik kedi adayı spermler bunu hissedip rahim duvarlarına doğru yüzmeye başlıyorlar, burada zamanın gelmesini bekleyecekler. 36 saat sonra nihayet yumurtalar yumurtalıklarından çıkıyorlar, bu arada rahim duvarlarından emdikleri kalsiyum sayesinde güç toplamış spermler topladıkları güç sayesinde daha hızlı yüzmeye başlıyorlar. İşte şimdi güç hayati önem taşıyor çünkü sadece 24 saat yaşayacaklar. Nihayet ilk spermler rahim duvarını delerek içeri girebildiler. Birleşmiş yumurtaların zarı başka işgalcilerin saldırına karşı sertleşiyor evet kazananlar kazandı maraton bitti artık. İşte önemli bir an artık kedinizin içerisinde bir sperm yok, embriyo barındırmaya başlamış oluyor.

ANNE KARNINDA İLK GÜNLER

6. gün sonra embriyolar hücrelerden oluşan yumaklar halinde rahimde serbestçe yüzüyorlar. Gelişip, büyümek için rahim duvarlarına ilişmek zorundalar ama diğer kardeşleri ile yan yana konumlanmamaları gerekiyor birbirlerinin gelişimini engellememeleri için, anne kedinin rahim hareketleri embriyoları birbirlerinden yeteri kadar uzak yerlere konumlar. Bunun için kasılıp gevşiyor ve tüm embriyolar artık yerlerine yerleşmiş durumdalar.

15 gün sonra embriyoda bir plezanta gelişiyor bu anne ve bebeği arasındaki tek fiziksel bağdır. Plasentanın görevi bebeğin oksijen ve besin ihtiyaçlarının karşılanması içindir.

HIZLI MI BÜYÜYORUZ?

20 gün sonra minik embriyo c şeklinde kıvrılmış pozisyona geçiyor. Başı, gövdesi ve kuyruğu oluşmaya başlıyor, her embriyo gebelik kesesinde duruyor. Aynı rahimde durmalarına rağmen bu bebeklerin babaları farklı olabilir, anne kedinin karışık çiftleşmesinin sebebi olasıları garantiye almasını sağlıyor olmasıdır.

21 gün sonra embriyolar bir üzüm büyüklüğüne ulaşırlar. Tam gelişmiş başları ve kuyrukları vardır, ilk organlar gelişmeye başladı bile 3 haftalık embriyonun rahimdeki kalp atışı dakikada 230 kez olmak üzere atıyor. Bu hız kedi büyüdükçe azalacaktır. Artık anne adayınındı hazırlıkları başlamıştır hatta insanlar gibi sabah bulantıları olması muhtemel.

28. gün embriyonun patilerindeki parmaklar birbirinden ayrılmaya başlıyor, her bir ayağında bulunan 7 tane hücre parçacığı yumuşak küçük yastıklar haline dönüşmeye başlıyor. Bu yastıklar ileride avlanırken susturucu görevini üstleneceklerdir. Bu yastıkların aralarındaki diğer hücrelerde yoğun tüyler haline geliceklerdir.

 

İLK AY BİTTİ BİLE

30 gün cenin hızla gelişiyor ve inanılmaz duyular ile donanıyorlar.

38 gün embriyonun kas ve sinir sistemi oluşmaya başlıyor. Bu dönemde anne karnındaki bebekler daha haraketli olmaya başlıyorlar. Gerinme hareketi, sanki bir şey kovalıyor ya da koşuyor gibi pati hareketleri yapmaya başlıyor.

52. gün artık bebeğin hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı gelişimleri kazanmış durumda, ağız açılıyor ve karın şişiyor nefes almanın basit bir denemesini öğrenmiş oluyor.

60 gün refleksler oluşmaya başlamış ve patisini ağzına götürebiliyor. Artık doğumlarına üç gün kaldı sona yaklaşılıyor ve anne gebeliği boyunca kilosunun dörtte biri kadar kilo aldı. Şimdi ceninlerin her biri 13 santim boylarındalar.

 

DOĞUMA SAATLER KALDI

63 artık dünyaya gelmeye saatler var bu heyecan dolu bekleyiş bitti. Annenin vücut ısısı 38 dereceden 37 dereceye düşer ve kendisine ılık ve kuytu güvenli bir yuva bulmaya başlar. Artık bebekler dünyaya gelmek için hazırlar, doğum süreci başlarken anne kedinin kanında oksitosin hormonu artmaya başlar bu durum rahmi çevreleyen kasların sıkılaşması için bir sistemdir. Kuvvetli kasılmalar yavruları pelvik boşluğuna iter. Doğum başlamıştır önce kafa belirip bebek doğmuştur. Anne kedi bebeğini yalayarak temizler ve nefes almasını sağlar. İlk yavrudan sonra ikici yavru yarım saat sonra doğar bu süre anne kedinin doğan yavrusu ile ilgilenmesi için yeterli bir süredir.

PLEZANTAYI YEMESİNE İZİN VERİN ENGELLEMEYİN

Anne içgüdüsel olarak plasentayı yer, bu plasenta yüksek miktara oksitosin hormonu içermektedir, bu hormon anne kanında dolaşırken süt üretmesine yardımcı oluyor.

Fakat etkileri bu kadar değil oksitosin hormonunu fiziksel olması bir yana psikolojik olarak çok güçlü bir hormondur. İnsanlarda dâhil tüm memelilerde oksitosin hormonu merhamet ve güven hislerini tetikliyor ve anne kedinin bebeği ile bir bağ kurmasına olanak sağlıyor. Eğer bu hormon anne kedinin kanında fazla miktarda olmamış olsa bebekleri ret etme durumu olabilir.

 

Artık dünyaya geldiler bu minik tatlı kedi yavruları kör ve sağır olarak dünyaya gelirler tamamen anneleri muhtaçlar. Şuan sadece 100 gramlar ama 1 hafta sonra kiloları tam iki katına çıkmış olacak. İki hafta sonra gözler açılmış olacaktır artık size boncuk gözleri ile bakan minik kedi yavruları var. Üçüncü haftada kulaklar dikilir ve duymaya başlarlar. Altıncı haftadan sonra artık yaramaz bir kedi olma yolunda ilerlerler, hoplamaya, zıplamaya ve kovalamaca oyunları başlar.

Her biri birbirinden özel ve dünyaya gelmek için bir sürü zorluk atlatmış şanslı birer kedi yavrularıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.